Ezúttal szinte valós körülmények között, és már 500 méteres távolságban zajlott az LG 6G terahertzes(THz) vezeték nélküli adatátviteli tesztje.
A kísérlet újabb mérföldkőnek számít az LG 2021-től indított tesztjeinek a sorában, amelyben előbb 100 méteres, majd tavaly szeptemberben már 320 méteres távolságban hajtották végre azt a berlini Fraunhofer Heinrich Hertz Intézet (HHI) közreműködésével.
Az LG Scienceparkban lezajlott legutóbbi teszt nemcsak azért jelentős, mert sikerült a vezeték nélküli adatátviteli és -vételi távot 500 méterre növelni, ami a városi területeken a nagyteljesítményű bázisállomások közötti szabvány távolság, hanem azért is, mert a kísérlet bebizonyította, hogy változatos és valós körülmények között is használható már a 6G technológia.
Az újabb generációs mobiltechnológia képességei az LG számára az eddigi gyártási területek mellett kulcsfontosságúak lesznek számos jövőbeni üzletága számára, beleértve az autonóm vezetést és a mobilitási megoldásokat, a metaverzumot, az okos otthonokat és az intelligens gyárakat is.
A 6G hálózat szabványosításáról szóló megbeszélések várhatóan 2025 körül kezdődnek el, a technológia kereskedelmi forgalomba hozatala pedig 2029-re valószínű.
A cég a koreai és a világ más vezető egyetemeivel együttműködve dolgozik a 6G alaptechnológiáin, annak fejlesztésére pedig K+F partnerséget kötött különböző intézetekkel is, köztük a német Fraunhofer Intézettel, a Koreai Szabványügyi és Tudományos Kutatóintézettel (KRISS) és a Keysight Technologies-zal.
Az LG egyetlen koreai vállalatként vezeti az amerikai távközlési szövetség (ATIS) által elindított vezeték nélküli technológiai csoport, a Next G Alliance-t. Számos olyan projektet felügyelnek, amelynek célja, hogy feltárja a 6G kommunikációs technológia kihasználhatóságát és meghatározza a műszaki követelményeket.
Mi jön az okostelefonok után?
Négy éve annak, hogy a mobiltechnológia egykori európai bölcsőjében Finnországban, az oului egyetem szakemberei elkezdtek a 6G korszakára készülni. Azóta felgyorsultak a folyamatok és egyre többen kapcsolódnak be a kísérletekbe.
Az 5G-t annak idején úgy tervezték, hogy az adatátviteli csúcssebesség 20 Gbps, az átlagos felhasználói élmény aránya pedig 120 Mbps legyen. Ezeket a mutatókat a 6G-ben valószínűleg módosítani kell 1000 Gbps-re, illetve 1 Gbps-re, hogy támogassák a XR és a holografikus kommunikációt.
Az XR a kiterjesztett valóság (AR), a virtuális valóság (VR) és a vegyes valóság (MR) kombinációja. A technológiák körébe sorolhatók a képalkotó eszközök, a panoráma, mélységérzékelő és nagysebességű kamerák, a bioérzékelők az egészségi állapot monitorozására, a speciális processzorok számítógépes grafika, számítógépes látás, érzékelő-fúzió, gépi tanulás és AI számára, valamint a vezeték nélküli technológiák.
A kutatókat nagy kihívás elé állítja, hogyan oldják meg a jövőben elvárt felhasználónként 1 terabit/sec adatátviteli sebességet. Ehhez a jelenlegi GHz frekvenciatartományok helyett már a THz-es spektrum magasságokba kell „emelkedni”. Ekkor jöhet el a valódi 3D képalkotás korszaka is.
A 6G fontos összetevője lesz az Ambient Internet of Everythingnek, vagyis annak a technológiának, amelynek célja, hogy az emberi jelenlét és preferenciák felismerésével érzékenyebbé, alkalmazkodóbbá, autonómabbá és a fogyasztók igényei alapján személyre szabottabbá tegye az otthoni és az üzleti környezetet.
A felhasználók addigra elfogadják majd a valóság alternatív változatát is, javítja a médiafogyasztást, az interneten való keresést, a valós és virtuális világok felfedezését, a munkában való együttműködést, a családdal és a barátokkal való kapcsolattartást.
Az okostelefonokat pedig várhatóan az XR élmények váltják fel, ezeket valószínűleg könnyű szemüvegek nyújtják majd.